header

Lokalizacja klubu

{article Siedziba klubu SKT PŁazik}{text} {readmore}{/article}

Kalendarz

{article Kalendarz}{text} {readmore}{/article}

Historia klubu PDF Drukuj
Wpisany przez Paweł Kowalski   
Łódź to miasto, z którego wydaje się być wszędzie daleko: w góry, nad morze i jeziora. 45 lat temu grupa studentów Politechniki Łódzkiej postanowiła zaprzeczyć temu mniemaniu. 10 stycznia 1967 r. został założony Studencki Klub Turystyczny, który miesiąc później przyjął nazwę "PŁazik".

Dla członków "PŁazika" dwa lub trzy dni między zajęciami na uczelni były wystarczająco długim okresem, aby pojechać w bliskie, jak się okazało, góry czy nad wybrzeże. Z tego prostego odkrycia wkrótce zaczęli korzystać inni, i kilka lat później pojawiły się kolejne łódzkie kluby turystyczne.

"PŁazik" stworzył możliwość spotykania się nie tylko studentów Politechniki ale całej społeczności akademickiej. Przyjaźnie zawarte w klubie często okazywały się bardzo silne i trwałe. Do tej pory, choć minęło już kilkadziesiąt lat, wiele osób wyjeżdża wspólnie na wakacje lub narciarskie "białe szaleństwo". Na imprezach klubowych spotykają się "starzy" i "młodzi" klubowicze, i nie istnieje tak osławiony dystans pokoleń.

Może jest tak dlatego, że "PŁazik" skupiał ludzi o podobnym nastawieniu do życia. Stał się sposobem na studia, czyli na połączenie pożytecznego z przyjemnym. Co więcej, powstało wiele ślubnych "PŁazikowych" par, których dzieci, uczestniczące od najmłodszych lat w turystycznych imprezach, teraz sami organizują życie klubu (sam jestem tego przykładem).

Z imprez organizowanych przez klub mogą korzystać osoby "z zewnątrz". "PŁazik" słynie z tego, że w ciągu 45 lat działalności dał możliwość ciekawego i aktywnego spędzenia czasu nie tylko studentom Politechniki, ale także innych wyższych uczelni, oraz młodzieży jeszcze nie związanej z ruchem studenckim.

Wiele akcji organizowanych było spontanicznie i tylko jeden raz. Najbardziej pamięta się jednak te, które odbywały się cyklicznie. W ich zorganizowaniu pomagali nam przyjaciele z różnych klubów i ugrupowań, choć zasadniczy udział mieli członkowi "PŁazika".

Warto wspomnieć takie imprezy jak: "Rajd Jura", w którym niejednokrotnie uczestniczyło kilka tysięcy osób, "Rajd Babiego", "Rajd z laleczką", spacery niedzielne w okolicach Łodzi, zimowiska w "Smogorniaku", obozy narciarskie, spływy kajakowe, liczne wyjazdy zagraniczne (m.in. do Turcji, Syrii, w Himalaje), Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej "YAPA".

Od początku, tzn. od 1974 r. "YAPĘ" organizuje "PŁazik" wspólnie ze Studenckim Radiem "ŻAK" , potem dołączyło Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Łodzi. Do tej pory odbyło się 38 przeglądów. Tradycyjnie odbywają się one w połowie marca.

Jedną z większych imprez, jakie obecnie organizujemy to Obóz Sportów Wodnych w Ślesinie. Wszelkie informacje odnośnie obozu znajdziecie na stronie www.slesin.plazik.pl.

Wszystkie imprezy odbyły się dzięki chęciom i wysiłkom wielu osób, i mimo dużej liczby trudności i przeszkód. Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którym "się chciało" i jestem przekonany, że mimo wszystko czerpali z tego przyjemności.

Specyfiką klubu jest, że "rządzili" nim prezesi wybierani na okres jednej kadencji (tylko czterech było wybieranych dwukrotnie). Wynikało to z tego, że do klubu przychodzili na ogół studenci drugiego lub trzeciego roku i nie wystarczało czasu na dłuższe prezesowanie. Kończyli studia, kończyli kadencję i szli "w świat". Teraz jest trochę inaczej. Do klubu trafiają coraz młodsi ludzie, głównie za sprawą "YAPY" i obozu w Ślesinie. Szczególne zaangażowanie w pracę w "PŁaziku" zwykle okupowane było większymi trudnościami w studiowaniu. Z drugiej strony jest to niezastąpiona szkoła życia.

Jest coś wspólnego w obecnej działalności i tej sprzed lat. Są to przede wszystkim ludzie, którzy spotykają się na wtorkowych zebraniach, wspólnie pokonują problemy, a wolny czas chcą wykorzystać aktywnie i przyjemnie.

Klub "PŁazik", choć w nazwie studencki, zaprasza do siebie wszystkich, którzy lubią turystykę, aktywny wypoczynek, piosenkę przy ognisku i tych, którzy chcą te rzeczy polubić.